Women's Golf Association
at Mission Valley Country Club, Nokomis, FL
2023-2024 Results
Thursday, April 25th
Closing Day - Shamble - Lunch/Mtg
FIRST PLACE TEAM
O'Malley
Gibbs
Zowine
Flynn
SECOND PLACE TEAM
McGrath
Ferron
Metzger
Schaffer
THIRD PLACE TEAM
Glasheen
Kroninger
Thomas
Angelotti
FOURTH PLACE TEAM
Miley
Sweeney
Talbot
Solderhoff
CLOSEST TO THE PIN
Gibbs
Kahler
McGrath
Henderson
Thursday, April 18th
Club Championship - Day 3 - Reception
CHAMPIONSHIP FLIGHT
Gross Winner Robyn Catley
Gross Runner Up Debi McGrath
1st Place Net Betsy McCormack

FIRST FLIGHT
Gross Winner Ruth Soldenhoff
1st Place Net Linda McCardel
2nd Place Net Susan Terry
3rd Place Net Peg Remy

SECOND FLIGHT
Gross Winner Sheila Landis
1st Place Net Patti Ferron
2nd Place Net Lucy Thomas
Tuesday, April 16th
Club Championship - Day 2
CHAMPIONSHIP FLIGHT (2 day total)
Catley 163
McGrath 170
McCormack 176
Laurenson 183
Henderson 185
Kahler 186
Bartel 194
Gibbs 200

FIRST FLIGHT (day 2 scores and total net)
Terry 88/72 146
McCardel 92/74 148
Soldenhoff 91/76 150
Reny 97/77 152
Glasheen 96/81 159
O'Malley 92/74 161
Bierbaum 100/81 166
Schilling 103/83 168
Athanas 104/82 169
Kroninger 104/88 169

SECOND FLIGHT
Landis 88/68 145
Ferron 93/75 148
Angelotti 102/73 149
Thomas 100/76 154
Greene 107/81 159
Pope 111/85 166
Bischoff 110/85 169
Thursday, April 11th
Club Championship - Day 1
CHAMPIONSHIP FLIGHT
Catley 79 73
McGrath 87 80
Lawrenson 97 88
Henderson 90 80
McCormack 89 76
Kahler 96 82
Bartel 94 76
Gibbs 100 79

FIRST FLIGHT
Soldenhoff 89 74
Glasheen 93 78
Terry 90 74
Kroninger 97 81
O'Malley 104 87
McCardel 93 74
Bierbaum 104 85
Reny 95 75
Schilling 105 85
Athanas 109 87

SECOND FLIGHT
Ferron 92 73
Landis 97 77
Thomas 102 78
Bischoff 109 84
Pope 107 81
Greene 104 78
Angelotti 105 76
Thursday, April 4th
Long and Short of It
FIRST FLIGHT
1st Low Net Ruth Soldenhoff
2nd Low Net Debi McGrath
3rd Low Net Cathy Kuhlman
SECOND FLIGHT
1st Low Net Alice Schilling
2nd Low Net Madi Abidian
3rd Low net Linda McCardel
THIRD FLIGHT
1st Low Net Wendy Boyd
2nd Low Net Lucy Thomas
3rd Low Net Sally Schaffer
CLOSEST TO THE PIN #8 Mady Abidian
CLOSEST TO THE PIN #11 Ruth Soldenhoff
Thursday, March 28th
Individual Stableford
FIRST FLIGHT
1st Low Net - Cathy Kuhlman
2nd Low Net - Mary Pat Kahler
3rd Low Net - Leslie O'Malley
SECOND FLIGHT
1st Low Net - Fran Diodati
2nd Low Net - Mady Abidian
3rd Low Net - Donna Athanas
THIRD FLIGHT
1st Low Net - Ann Zowine
2nd Low Net - Lucy Thomas
3rd Low Net - Cindy Bischoff
CLOSEST TO THE PIN - Ann Zowine
Thursday, March 14th
Three Jills and a Jack
GROSS
First
Robyn Catley
Debi McGrath
Barbara Schmid
Tom Kelly
Second
Betsy McCormack
Susan Terry
Sally Kernan
James Hofstra
Third
Mimi Henderson
Kathy Hofstra
Maria Kroninger
Rob Harkins
NET
First
Mary Collins
Debbie Bowgren
Sue Bierbaum
Pat Gallagher
Second
Cathy Kuhlman
Lucy Thomas
Beth Laurenson
Jack Mooney
Third
Linda McCardel
Alice Schilling
Peg Reny
John Landis
Thursday, February 29th
Blind Partner Draw
WINNERS
1) Eloise Greene/Carol Angelotti
2) Sue Bierbaum/Diana Glasheen
3) Cathy Kuhlman/Leslie O'Malley
4) Paula Kolodny/Lucy Thomas
5) Linda McCardel/Madi Abidian
6) Sally Kernan/Michele Darling

Closest to the pin - Patti Ferron
Thursday, February 22nd
Buddy Tournament - Day 3
CHAMPIONS -
Maria Kroninger & Carol Angelotti

FIRST FLIGHT
1st Place - Debi McGrath/Hilda Lyon
2nd Place - Beth Laurenson/Cathy Kuhlman

SECOND FLIGHT
1st Place - Betsy McCormack/Carol Walter
2nd Place - Leslie Thomas/Fran Diodati

THIRD FLIGHT
1st Place - Alice Schilling/Karen Binder
2nd Place - Sally Kernan/Eloise Greene

FOURTH FLIGHT
1st Place - Patti Ferron/Pat Urbanski
2nd Place - Kris McDaid/Susan Talbot
Thursday, February 1st
3-2-1 Switch It Up Scramble -Lunch/Mtg
FIRST PLACE
Diana Glasheen
Linda McCardel
Doris Metzger
Sally Shaffer

SECOND PLACE
Maria Kroninger
Leslie Thomas
Paula Kolodny
Lucy Thomas

THIRD PLACE
Debi McGrath
Mary Miller
Janet Jurik
Judith Babbitt

CLOSEST TO THE PIN
Mimi Henderson 10'4"
Thursday, January 25th
Valley Cup - Day 2
Day One Results
Orange 14 1/2 Purple 13 1/2

Day Two Results
Orange 8 Purple 20

Overall Results
Orange 22 1/2 Purple 33 1/2
Thursday, January 18th
Valley Cup - Day 1
At the conclusion of Day 1

Orange 14 1/2

Purple 13 1/2
Thursday, January 11th
Criss Cross
WINNERS
1) Eloise Green
2) Lydie Pope
Linda McCardel
Robyn Catley
Susan Terry
3) Sandy Welch
Cathy Kuhlman
Susie Talbot
Sally Kernan
Mary Pat Kahler
Maria Kroninger
Bea Miley
4) Barbara Schmid
Ann Zowine
5) Christiane Torchia
Barb Sweeney
Pat Flynn
Sue Onofrio
Leslie O'Malley
Debi McGrath
Sue Birbaum
Fran Diodati
6) Carol Fuller
Caprise Gallagher
Donna Athanas
Sheila Landis
Michele Darling
Cindy Bischoff
Sally Schaffer

Closest to the pin - Diana Glasheen
Thursday, January 4th
Individual Stableford
WINNER
1) Caprice Gallagher 41
2) Mimi Henderson
Lyndie Pope
Barb Schmid 37
3) Linda McCardel
Donna Athanas 36
4) Robyn Catley
Patti Ferron 35
5) Sally Schaffer 34
6) Cathy Kuhlman
Cindy Bischoff 33
Thursday, December 28th
Nassau
Canceled due to inclement weather.
Thursday, December 21st
Mystery Santa
WINNERS

1) Robyn Catley/Lucy Thomas
2) Mary Pat Kahler/Donna Athanas
3) Diana Glasheen/Sally Kernan
3) Sheila Landis/Kathy Gallo
4) Carol Walter/Cindy Bischoff
5) Sue Onofrio/Linda McCardel
5) Mimi Henderson/Pat Urbanski
6) Barb Sweeney/Pat Flynn

Closest to the Pin - Linda McCardel
Thursday, December 14th
Low Putts
WINNERS
1) Debi McGrath 28
2) Linda McCardel 29
3) Barbara Sweeney 30
4) Michele Darling 31
5) Lucy Thomas 31
6) Diana Glasheen 32
Thursday, December 7th
President's Award - Day 2
OVERALL WINNER - Robyn Catley

MACARTHUR FLIGHT
First Net Mary Pat Kahler
Second Net Debi McGrath

CHERYL HORNBERGER FLIGHT
First Net Linda McCardel
Second Net Maria Kroninger

CAROLE HOFFMAN FLIGHT
First Net Lucille Thomas
Second Net Cindy Bishoff

CTP Day 1
Beth Laurenson
CTP Day 2
Mimi Henderson
Thursday, November 30th
Holiday Tournament - Shotgun
FIRST LOW GROSS
Debi McGrath, Cathy Kuhlman, Sue Terry,
Hilda Lyon

FIRST LOW NET
Linda Gibbs, Kristine McDaid, Sue Talbot,
Christiane Torchia

SECOND LOW NET
Chris Smialek, Diana Glasheen,
Mary Pat Kahler, Eloise Greene

THIRD LOW NET (tie)
Jeanne Asakura, Mary Collins,
Mimi Henderson, Maria Kroninger

Ann McCauley, Sandy Welsh, Cathy Hofstra,
Mary Beth McKibben
Thursday, November 16th
Most Fairways
1) Lucy Thomas/Anne Strahm 15pts
2) Pat Urbanski/Robyn Catley 14pts
3) Michele Darling 13pts
4) Leslie Thomas 12pts
5) Karen Binder/Susan Talbot
Chris Smialek/Mary Collins
Donna Athanas/Pat Flynn 11pts
6) Mimi Henderson/Cindy Bischoff
Wendy Boyd/Diana Glasheen 10pts

Closest to the pin - Anne Strahm
Thursday, November 9th
RWB Ringer Tournament - Day 2
1st Place
Low Gross Robyn Catley 79
Low Net Alice Schilling 63
2nd Place
Low Gross Deb McGrath 83
Low Net Karen Binder 63
3rd Place
Low Gross Mimi Henderson 85
Low Net Karen Vogelsang 64
4th Place
Low Gross Diana Glasheen 88
Low Net Cindy Bishoff 65
Closest to the Pin (Nov 2) Robyn Catley
Closest to the Pin (Nov 9) Mary Pat Kahler
Thursday, October 26th
Trick or Treat
1st place Karen Binder Score 32, $20
2nd place Pat Flynn score 32, $18
3rd place Deb McGrath 36, $16
4th place Maria Kroninger 36, $14
5th place Carol Hoffman 36, $12
6th place Cathy Kuhlman 36, $10

Closest to the Pin Jane Mabry 19'1/2" $5
Thursday, October 19th
Opening Day - Step Aside Scramble - Lunch/Mtg
FIRST PLACE
Deb McGrath $20 40 Pts
Pat Flynn $20 40 pts
Karen Vogelsang $20 40 pts
Judith Babbitt $20 40 pts

SECOND PLACE
Cathy Kuhlman $15 35 pts
Paula Kolodny $15 35 pts
Diane Welsh $15 35 pts
Karen Binder $15 35 pts

THIRD PLACE
Beth Laurenson $10 25 pts
Barb Sweeney $10 30 pts
Kristine McDaid $10 30 pts
Susan Talbot $10 30 pts
Thursday, October 12th
Low Gross/ Low Net
LOW GROSS - Robyn Catley 81

LOW NET - Cathy Kuhlman 75

2ND LOW GROSS - Jane Mabry 89

2ND LOW NET - Caprice Gallagher 78

CLOSEST TO THE PIN - Christina Torchia 21'
Thursday, April 27th
Derby Day (Luncheon and Meeting)
CHAMPIONS

Carol Walter/Sheila Landis

RUNNERS UP

Connie Price/Sally Kernan
Thursday, April 20th
Club Championship - all 3 flights
CHAMPIONSHIP FLIGHT
GROSS WINNER Deb McGrath
GROSS RUNNER UP Mimi Henderson
1ST PLACE NET Mary Pat Kahler

FIRST FLIGHT
GROSS WINNER Ruth Soldenhoff
1ST PLACE NET Susan Terry
2ND PLACE NET Maria Kroninger
3RD PLACE NET Donna Athanas

SECOND FLIGHT
GROSS WINNER Leslie O'Malley
1ST PLACE NET Cindy Bischoff
2ND PLACE NET Sally Schaffer
Thursday, March 30th
Individual Stableford: Charity Tournament
FIRST PLACE - Lucille Thomas

SECOND PLACE - Patricia Flynn

THIRD PLACE - Donna Athanas

FOURTH PLACE - Eloise Green

FIFTH PLACE - Sally Schaffer

CLOSEST TO THE PIN - Mary Pat Kahler 12'10"
Thursday, March 16th
3 Jills and a Jack (shot gun) +Lunch
LOW GROSS

1st Place
Deb McGrath
Robin Catley
Barbara Schmid
Tom Kelly

2nd Place
Beth Laurenson
Cathy Kuhlman
Lucy Thomas
Jack Mooney

3rd Place
Chris Sobak
Diane Welsh
Karen Binder
Steve Sody

LOW NET

1st Place
Mimi Henderson
Kathy Hofstra
Maria Kroninger
Rob Harkins

2nd Place
Diana Glasheen
Barb Sheptak
Carol Walter
Howard Catley

3rd Place
Leslie Thomas
Pat Urbanski
Sue Onofrio
Mike Alford
Thursday, March 9th
Bingo, Bango, Bongo!
BINGO,BANGO,BONGO WINNERS

1ST PLACE Fran Diodoti
2ND PLACE Sue Terry
3RD PLACE Leslie O'Malley

GROSS WINNERS

1ST PLACE Mary Pat Kahler
2ND PLACE Diana Glasheen
3RD PLACE Cathy Kuhlman

CLOSEST TO THE PIN Mary Pat Kahler 43'5"
Friday, March 3rd
Final Round Mission Match Play 3/3 - 4/3
WINNERS

BLUE HERON DIVISION

Nancy Kelly
Jody Nagelson

PINK FLAMINGO DIVISION

Cindy Bishoff
Sheila Landis
Thursday, March 2nd
Member/Guest (shot gun 1 PM)+Dinner
FIRST OVERALL GROSS
Nancy Kelly
Mel Bonder
Barbara Schmid
Mary Ann Modrak

FIRST OVERALL NET
Wendy Boyd
Suzanne Cowles
Lyndie Pope
Jennifer Bowers

NEPTUNE FLIGHT
FIRST PLACE
Deb McGrath
Amy Peters
Cathy Kuhlman
Lori Presti
SECOND PLACE
Kathy Gallo
Bonnie Cioffi
Pat Alford
Tane Wilson

SATURN FLIGHT
FIRST PLACE
Sheila Landis
Sheila Weiss
Sandy Mooney
Brenda Hibbeln
SECOND PLACE
Michele Darling
Ginny Green
Bea Miley
Donna Smith

JUPITER FLIGHT
FIRST PLACE
Caprise Gallagher
Josie Coomer
Maria Kroninger
Stacy Coppens
SECOND PLACE
Chris Smialek
Kathy Kiah
Debbie Grovum
Jacqueline Romer
Thursday, February 23rd
Buddy Tournament - Day 2
OVERALL WINNER - Sobak & Welsh

FIRST FLIGHT
First Place - McCormack & Nagelsen
Second Place - Soldenhoff & Henderson

SECOND FLIGHT
First Place - Kuhlman & Terry
Second Place - Schilling & Kelly

THIRD FLIGHT
First Place - Walter & Thomas
Second Place - Ellstein & Schaffer

FOURTH FLIGHT
First Place - Angelotti & Kroninger
Second Place - Collins & Grovum
Thursday, February 9th
Criss Cross
FIRST FLIGHT
1st Low Net Leslie O'Malley 29
2nd Low Net Mary Pat Kahler 29
3rd Low Net Alice Shilling 29

SECOND FLIGHT
1st Low Net Ardis Ehardt 28
2nd Low Net Carol Walter 29
3rd Low Net Doris Metzger 29

THIRD LOW NET
1st Low Net Carol Angelotti 28
2nd Low Net Marte Pierson 29
3rd Low Net Sally Schaffer 30

CLOSEST TO THE PIN Mary Pat Kahler 16'1"
Thursday, February 2nd
Switch It Up: Step Aside Scramble Meet & Lunch
FIRST PLACE
Mary Pat Kahler
Sheila Landis
Lyndie Pope

SECOND PLACE (tie)
Robyn Catley
Madi Abidian
Fran Diodati
Caprice Gallagher

SECOND PLACE (tie)
Deb McGrath
Ardis Ehardt
Pat Flynn
Carol Angelotti
Thursday, January 26th
Valley Cup Day 2
Purple Team 27 1/2

Orange Team 27 1/2
Thursday, January 19th
Valley Cup Day 1
RESULTS OF FIRST DAY PLAY

Kolodny/Welsh 1/2 Sweeney 1 1/2
Plifka/Terry 1 Schmid/McGrath 1
Glasheen/Reny 2 Kahler/Gicking 0
Kernon/O'Malley 0 Kelly/Asakura 2
Hornberger/Thomas 1 McCardel/Donodee 1
Richardson/Howe 1 Shilling/Metzger 1
Quick/Shaffer 0 Miley/Athanas 2
Kroninger/Abidian 1 Sheptak/Smialek 1
Hoffman/Pierson 0 Walter/Bischoff 2
Landis/Schaffer 1 Diodati/Morgan 1
Lyon/Ferron 2 Thomas/Flynn 0
Ellstein/Binder 1 Grovum/Vogelsong 1
Hofstra/Urbanski 1 Bowgren/Greene 1
Boyd/Angelotti 2 Bago/Babbitt 0

ORANGE 13 1/2 PURPLE 14 1/2
Thursday, January 12th
Individual Stableford
WINNERS

1st -Maria Kroninger 44

2nd -Ardis Ehardt 39

3rd -Sally Kernan 38

Closest to the Pin - Carol Walter 19'11"
Thursday, January 5th
Out With the Trash!
WINNERS

1ST PLACE - Lucille Thomas 57

2ND PLACE - Carol Walter 60

3RD PLACE - Diana Glasheen 62

CLOSEST TO THE PIN - Cathy Kuhlman 30'9"
Thursday, December 29th
Nassau: Net - Front, Back and Total
FRONT NINE 1ST PLACE - Maria Kroninger 34
FRONT NINE 2ND PLACE - Carole Hoffman 36

BACK NINE 1ST PLACE - Robyn Catley (tie)35
BACK NINE 2ND PLACE - Carol Walter 35

OVERALL 1ST PLACE - Ann Zowine (tied) 70
OVERALL 2ND PLACE - Linda McCardel 70

CLOSEST TO THE PIN - Nancy Kelly (5'3")
Thursday, December 15th
Ringer Tournament Day 2
1st Place
Low Gross - Deb McGrath (73)
Low Net - Sally Schaffer (66)

2nd Place
Low Gross - Robyn Catley (81)
Low Net - Carol Walter (68)

3rd Place
Low Gross - Mimi Henderson (86)
Low Net - Alice Schilling (68)

Closest to the pin Day 1 - Pat Flynn
Closest to the pin Day 2 - Diana Glasheen
Thursday, December 1st
Holiday Tournament - 2 Best Ball (shotgun) &Luncheon
FIRST PLACE
Lucy Thomas
Karen Vogelsang
Barb Sheptak
Carol Walter

SECOND PLACE
Linda McCardel
Fran Diodati
Alice Schilling
Judith Babbitt

THIRD PLACE
Sherry Baker
Sandy Mooney
Jane Mabry
Connie Price

Closest to the Pin
Deb McGrath #8
Mary Pat Kahler #11
Thursday, November 17th
President's Award Round 2
OVERALL WINNER Alice Schilling 145

1ST FLIGHT
1st Place Linda McCardel 148
2nd Place Deb McGrath 149
3rd Place Nancy Kelly 150

2ND FLIGHT
1st Place Donna Athanas 152
2nd Place Pat Flynn 156
3rd Place Lucy Thomas 156

CLOSEST TO THE PIN
Round 1 Chris Smialek 19'1"
Round 2 Lucy Thomas 27'
Tuesday, November 15th
President's Award Round 1
Flight 1

Deb McGrath 76
Mimi Henderson 82
Cathy Kuhlman 87
Mary Pat Kahler 77
Susan Terry 82
Diana Glasheen 72
Nancy Kelly 73
Rossana Howe 77
Linda McCardel 70

Flight 2

Alice Shilling 69
Donna Athanas 75
Sally Schaffer 79
Barb Sweeney 79
Chris Smialek 78
Lucy Thomas 76
Pat Flynn 75

CTP#11 Chris Smialek 19'1"
Thursday, November 3rd
Determine Your Future
1st Low Gross Rossanna Howe
1st Low Net Carol Walter

2nd Low Gross Diana Glasheen
2nd Low Net Sheila Landis

3rd Low Gross Deb McGrath
3rd Low Net Sue Terry

Closest to the Pin - Mary Pat Kahler
Thursday, October 27th
Trick or Treat
1st Place - Karen Binder (32)

2nd Place - Paula Kolodny (33)

3rd Place - Kathy Gallo (34)

Closest to the Pin - Pat Alford 11'
Thursday, October 20th
Opening Day: Step Aside Scramble
1ST PLACE
Mary Pat Kahler
Doris Metzger
Ashley Bevington
Janet Jurik

2ND PLACE
Susan Terry
Leslie O'Malley
Jeanne Asakura
Judy Bago

3RD PLACE
Sally Schaffer
Sue Onofrio
Sandy Mooney
Pat Brandt
NEW! Season Long Points Competition View Point Cup Standings & Info.
Event Results
Closing Day - Shamble - Lunch/Mtg
Thursday, April 25th
View All Results Match Play Results View Photos
Upcoming Events
4 Tee Times Reserved for WGA players
Thursday, May 23rd
4 Tee Times Reserved for WGA players
Thursday, May 30th
Other